polykulturní zahrádkaření

Polykulturní zahrádkaření

Také si rádi pěstujete bylinky, ovoce, zeleninu či okrasné květiny pro vlastní potřebu? A slyšeli jste už někdy o polykulturních záhonech? Víte proč jsou polykulturní záhony v mnoha ohledech lepší než monokulturní? Pokud ne, tak tento článek je právě pro Vás.

Co se myslí polykulturním záhonem?

Polykulturní záhon je záhon, na kterém je po celé ploše záhonu pěstováno více druhů rostlin najednou. Může jít například o rovnoměrně vyseté bylinky, cibuloviny, listovou zeleninu apod. po celé ploše záhonu, nebo může jít třeba o jednotlivé řádky různých druhů rostlin v rámci jednoho záhonu.

Monokulturní záhon je naopak, jak už název napovídá, záhon pouze jednoho druhu rostliny.

Proč jsou polykulturní záhony výhodné?

Důvodů je více, ale mezi ty nejdůležitější považuji zejména tyto:

  • Správnou volbou rostlin, které se vzájemně podporují, zvýšíte odolnost proti škůdcům a chorobám a také podpoříte jejich růst. Tím se značně omezí potřeba jejich ošetřování, kdy často saháme po nezdravých chemických přípravcích.
  • Z pohledu živin, polykulturní záhony nevyčerpávají půdu tak jednostranně, jako monokulturní záhony. Díky tomu není polykulturní záhony potřeba obohacovat o živiny tolik a tak často, jako ty monokulturní.
  • Rodová a druhová rozmanitost, tzv. biodiverzita, také může přispívat ke snížení eroze půdy a podporovat stabilitu ekosystémů. Toto je významné především u velkých polních ploch, kde jsou u nás v ČR bohužel téměř vždy pěstovány monokultury.
  • Celkový souhrn všech zmíněných (i nezmíněních) pozitivních vlivů polykulturního pěstování může mít značný pozitivní ekologický i ekonomický dopad, pokud ho budeme provozovat.

Kde hledat inspiraci na vytvoření polykulturního záhonu?

Variant je v poslední době mnoho. Nejlepší je asi využít internet či tištěnou literaturu a hledat klíčová slova jako „permakulturní záhon“, „polykulturní pěstování“, „permakultura“ a tak podobně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *